News & Events

Czy pakiet KE “Czysta energia dla wszystkich Europejczyków” pomoże w walce ze smogiem w Polsce?

Share this Post:

Buildings Performance Institute Europe (BPIE) ma zaszczyt zaprosić Państwa do uczestnictwa w III Warsztatach, których celem jest wsparcie dla procesu modernizacji budynków w Polsce. Przedmiotem warsztatów będzie wpływ pakietu KE “Czysta energia dla wszystkich Europejczyków” na rynek modernizacji oraz próba ustalenia czy pomoże on w walce ze smogiem w Polsce.

 

W listopadzie ubiegłego roku Komisja Europejska opublikowała pakiet “Czysta energia dla wszystkich Europejczyków”, zawierający plany wprowadzenia istotnych zmian w dyrektywach Unijnych. Dotyczą one efektywności energetycznej, energii odnawialnej, rynku energii elektrycznej, konsumentów i Unii Energetycznej. Pakiet jest niepowtarzalną okazją, zdarzającą się raz na dziesięć lat, przyspieszenia procesu zmian zachodzących w EU i krajach członkowskich w kierunku nowoczesnych, efektywnych energetycznie i zrównoważonych budynków. Jednocześnie może on pomóc w stworzeniu w naszych domach zdrowych i komfortowych warunków do życia.

 

Zgromadzeni eksperci i zainteresowane strony będą dyskutowały na temat potencjalnego wpływu pakietu na sytuację w Polsce. Debata będzie dotyczyła zarówno procesu negocjowania pakietu na poziomie UE, jak i jego wpływ na takie obszary jak, strategia modernizacji budynków, problem smogu czy ubóstwa energetycznego. Jednocześnie zależny nam na poznaniu poglądów różnych zainteresowanych stron oraz ustaleniu czy proponowane w pakiecie rozwiązania są wystarczająco ambitne z punktu widzenia problemów polskich budynków.

 

Uczestnictwo w Warsztatach jest jedynie „na zaproszenie”, co mamy nadzieję przyczyni się do interaktywnej dyskusji w gronie ekspertów i da uczestnikom możliwość omówienia kluczowych elementów pakietu oraz jego implikacji dla Polski.

 

Obowiązkowa rejestracja do 13 marca na stronie. Ponieważ liczba miejsc jest ograniczona prosimy o wczesną rejestrację. 

 

 

Plan

Moderatorzy: Szymon Firląg, Dan Staniaszek (BPIE)

 

9.30    Rejestracja gości

10.00    Powitanie i wprowadzenie - Szymon Firlag (BPIE)

10.05     Czysta energia dla wszystkich Europejczyków (CE) – jakie zmiany w odniesieniu do budynków są proponowane w dyrektywach EPBD i EED - Dan Staniaszek (BPIE)

 

10.25   Stanowisko Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa wobec zaproponowanych przez KE zmian w dyrektywie EPBD – Anita Oleksiak - do potwierdzenia (Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa)

 

10.45    Stanowisko Ministerstwa Energii wobec zaproponowanych przez KE zmian w dyrektywie EED w odniesieniu do budynków i OZE – Piotr Czopek - (Ministerstwo Energii)

 

11.05     Czy aktualny stan wdrożenia EED i EPBD pozwala na poprawę efektywności energetycznej budynków i jakości powietrza w Polsce? – Urszula Szałkowska (ClientEarth Prawnicy dla Ziemi)

11.25   Strategia modernizacji budynków kluczowy element pakietu CE i sposobem walki ze smogiem – Marek Zaborowski (Efektywna Polska/IEŚ)

 

11.45    Przerwa kawowa

 

12.00    Praca w grupach tematycznych:

 

  • Jakie propozycje pakietu CE są kluczowe z punktu widzenia Polski i jakie jest stanowisko zainteresowanych stron - Szymon Firląg, Dan Staniaszek (BPIE)

 

  • Jak uwzględnić aspekt ochrony powietrza w regulacjach dotyczących efektywności energetycznej - Marek Zaborowski (Efektywna Polska/IEŚ)

 

13.00    Prezentacja wyników pracy w grupach tematycznych

 

13.10    Dyskusja plenarna – Co zrobić aby głos Polski by bardziej słyszalny w KE?

 

13.50    Podsumowanie, plany na przyszłość

 

14.00   Obiad

 

14:30    Zakończenie

 

Miejsce

Centrum Konferencyjne Zielna

Zielna 37, Warszawa – sala Berlin+Warszawa

Najbliższa stacja metra: Świętokrzyska – wejście od ulicy Bagno

Organiser:
BPIE